Yeteeeeeeeeeeeeeeeeer
Bu kadar da olmaz ki!
Bıktım artık ...
Kurtulmak istiyorum bu hayattan! 

Bu sözlere çok da yabancı değiliz öyle değil mi? Bazen bizim içimizden çıkar sakinleşmeye çalışırız, bazen yanımızdaki birilerinden çıkar sakinleştirmeye çalışırız, bu sözcükler yalnızca öfkemizin, stresimizin sözsel ifadeleridir. Eğer, öfke doğru bir biçimde ifade edilemezse, bir süre sonra bu duygu kişinin kendisine döner ve yüksek tansiyon, psikosomatik rahatsızlıklar ya da depresyon gibi sorunlara yol açabilir.

Öfke; dört temel duygumuz olan neşe, hüzün ve korkudan bir tanesidir, yaşadığımız bu duygular normal ve sağlıklıdır. Ancak kontrolden çıkıp da yıkıcı hale dönüştüğünde, hayat akışımızda, kişisel ilişkilerimizde, bulunduğumuz ortamlarda sorunlara yol açabilir. Bu sorunlarla günümüzde fazlaca karşılaşıyoruz, okullarda, işlenen cinayetler, cinnet geçirip intihar eden yüzlerce insan, gazetelerde, medyada her iki haberden birini oluşturan kavga ve şiddet içeren haberler. Şöyle bir çevremize baktığımızda kendimizi bu öfkenin bazen tam ortasında buluyoruz; trafikte, karşılıklı iletişimlerimizde, mecliste, çizgi filmlerde, yerli yabancı tüm film ve dizilerde görmekteyiz. Gelişen ve değişen yaşantımızda abartılı öfke hayatımıza damga vurmuş durumdadır.

Peki bunun önüne geçmemiz gerekmez mi?

Öfke, olaylar karşısında verdiğimiz tepkilerdir. Tepkilerimiz ise deneyimlerimizin tetiklenmesi sonucu oluşan davranış biçimlerimizdir. Deneyimlerimiz yaşadığımız olaylar karşısında oluşan duygu ve davranışların kayıtlarıdır. O zaman Öfke var olan ancak öfke yoğunluğu öğrenilmiş bir tepkidır.

Öfke kontrolu tekniklerinin amacı, kızgınlığın ve öfkenin yol açtığı duygusal ve bedensel tepkileri azaltabilmektir. Öfkenin varoluş ve yükselış kaynaklarını bulup, kaynak üzerinde öfke kontrolunu sağlamaktır.

Sizin öfkelenmenize yol açan insanları, olayları yok edemezsiniz; onlardan kaçınamazsınız; onları değiştiremezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey bu insanlar ya da olaylar karşısında gösterdiğiniz içsel ve dışsal tepkilerinizi kontrol edebilmek, onları yapıcı bir şekilde yönetebilmektir.

Öfke kontrolü öğrenilebilir, var olan abartılı öfke kayıtlarımız bilinçaltındaki deneyimlerimizin temizlenmesi sonucu kontrollü bir duruma getirilebilir, öfke kontrolü için uygulanabilir teknikler zihinsel ve bedensel çalışmalar sonucunda kazanılabilinen bir durumdur.

Öfkeli yaşamak istemiyorsanız Derin Performans Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri yanınızda olmaya devam edecektir.

Filiz Görürtekin
Detaylı Bilgi için Bizi Arayın
0216 445 08 30
Dilerseniz Biz Sizi Arayalım
Bilgilerinizi bırakmak için buraya tıklayın.
Derin Performans'ın Öfke Kontrol Teknikleri makalesini siz de AddThis eklentimiz ile paylaşın:
 
 
 
 

İsminiz
Mail adresiniz
Konu
Mesajınız

 

Etkinlik Takvimi

 
02.12.2015
Derin Performans - Kozyatağı
09.12.2015
Derin Performans - Kozyatağı
12.12.2015
Taksim Gezi Oteli
 
 

Derin Performans Bülten Aboneliği


Bu site Kaleydoskop Dijital Ajans tarafından hazırlandı.